Permisos per utilitzar obres i prestacions protegides

Necessito autorització per utilitzar obres i prestacions divulgades? Sí. La utilització de les obres o prestacions requereix l'autorització dels titulars dels drets. Tanmateix, hi ha uns supòsits limitats, previstos als articles 31 a 40 bis de la llei, per als quals no és necessari sol·licitar l'esmentada autorització.

Necessito autorització per utilitzar obres i prestacions difoses a Internet?Sí. La difusió pública de les obres i prestacions a través d'Internet no implica que el titular dels drets hagi declinat el seu dret a autoritzar l'explotació de la seva obra o prestació ni han renunciat a obtenir-ne una remuneració.

I quan intercanvio obres i prestacions protegides a través de programes peer to peer (P2P) també necessito autorització?Els programes peer to peer han suscitat el dubte sobre la seva possible legalitat o il·legalitat. Sense entrar en la polèmica que pogués suscitar la seva naturalesa, sí que és necessari reconèixer que el seu funcionament suposa l'execució d'una sèrie d'actes que impliquen l'ús de drets d'explotació, que, si no estan autoritzats pels seus respectius titulars, suposen la infracció dels drets reconeguts en el text refós de la Llei de propietat intel·lectual. 
 

Com obtinc autorització per utilitzar obres i prestacions?Una forma és posar-se en contacte amb els titulars dels drets i sol·licitar-la. Per a certes obres o prestacions podeu dirigir-vos a les entitats de gestió col·lectiva de drets de propietat intel·lectual.
Enllaç a "Entitats de gestió col·lectiva de drets de propietat intel·lectual"

Documents relacionats


Documentos Relacionados

© Ministerio de Cultura y Deporte

Logotipo W3C/WAI doble A (WCAG 1.0) Este documento es valido XHTML 1.0 Strict Este documento CSS es valido

Este sitio web utiliza cookies propias y de terceros para dar una mejor experiencia de navegación. Si continúa navegando se considera que acepta nuestra política de cookies

  • Entendido